Bezpieczeństwo w szkole

Innowacje pedagogiczne realizowane w roku szkolnym 2020/2021:

• „Pomagamy młodszym” – przygotowanie pomocy edukacyjnych i terapeutycznych
    w ramach prac biurowych na zajęciach przysposobienia do pracy w klasie 1PP. Autor – Justyna Pułaska
  • „Niezwykli przyjaciele” – innowacja pedagogiczna realizowana przez klasy 3bw i 8cu. Autorzy – Aneta Kania i Katarzyna Sylwestrzak
  • „Ścieżka po zdrowie” – innowacja pedagogiczna realizowana przez klasy 3bw
    i 8cu. Autorzy – Aneta Kania i Katarzyna Sylwestrzak
  • „Kolorowy świat emocji” – innowacja pedagogiczna realizowana przez klasy 7a
    i 8a. Autor: Marzena Sokołowska
  • „Młody reporter w świecie TIK” – innowacja pedagogiczna realizowana przez klasy 7a i 8a. Autorzy: Katarzyna Kozłowska i Renata Kulesza
  • „Czytanie uczestniczące” – innowacja pedagogiczna realizowana przez klasę 2b
    i przedszkole. Autorzy: Joanna Liśkiewicz i Mariola Rosińska – Szydlik

REGULAMIN ZACHOWANIA SIĘ UCZNIÓW W SZKOLE

Wejście do szkoły

Uczniowie rozpoczynający zajęcia o godz. 800 pozostawiają w szatni ubranie wierzchnie i zmieniają obuwie. Do rozpoczęcia zajęć przebywają na korytarzu górnym pod opieką nauczyciela, natomiast uczniowie dojeżdżający przebywają w świetlicy szkolnej.

Samowolne opuszczenie szkoły w czasie zajęć: od rozpoczęcia do ich zakończenia jest zabronione.

Szkoła nie odpowiada za przedmioty będące własnością ucznia, których posiadanie w szkole jest zbędne np.: przedmioty wartościowe, pieniądze, biżuterię, ozdoby, telefon komórkowy, sprzęt elektroniczny.

W sytuacjach nadzwyczajnych uczniowie mają bezwzględny obowiązek podporządkowania się poleceniom wydawanym przez osoby prowadzące akcję ratowniczą i ewakuacyjną.

• Uczniowie mogą być zobowiązani do wykonania drobnych prac porządkowych, zwłaszcza, jeżeli polegają one na usuwaniu skutków niewłaściwego ich postępowania, prac upiększających szkołę lub jej otoczenie.

Po zakończeniu zajęć uczniowie mogą przebywać w szkole na zajęciach pozalekcyjnych lub imprezach organizowanych przez samorząd uczniowski, wychowawców klas lub innych nauczycieli (tylko pod opieką osób upoważnionych), uczniowie dojeżdżający przebywają w świetlicy szkolnej.

Podczas lekcji

Po dzwonku na lekcję uczniowie ustawiają się pod klasą, w której ma odbywać się lekcja i czekają na nauczyciela.

Uczeń podczas lekcji nie je, nie żuje gumy, nie pije napojów.

Nie trzyma na ławce żadnych przedmiotów nie będących pomocami do danej lekcji.

Posiadacze telefonów komórkowych bezwzględnie wyłączają je na czas lekcji. Telefon nie może leżeć na ławce.

W czasie lekcji uczeń nie może opuścić klasy, jedynie w sytuacjach wyjątkowych za zgodą nauczyciela.

Dzwonek jest sygnałem do zakończenia lekcji. Nauczyciel decyduje o tym, kiedy uczniowie opuszczą klasę, pamiętając jednak o tym, że uczniowie mają prawo do odpoczynku podczas przerw.

Uczniowie są zobowiązani do pozostawienia po sobie porządku – odpowiadają za to wszyscy uczniowie, a kontroluje nauczyciel.

Szczegółowe zasady zachowania się podczas lekcji określa nauczyciel.

Uczniów obowiązują zasady regulaminów poszczególnych pracowni.

Zajęcia poza szkołą mogą odbywać się tylko pod opieką nauczyciela na zasadach określonych odrębnymi przepisami.

W czasie przerw

Uczniowie przebywają na korytarzach górnym i dolnym, ewentualnie przed szkołą (gdy umożliwiają to warunki pogodowe) pod opieką nauczycieli.

Uczniów obowiązują zasady bezpiecznego poruszania się po schodach.

Podczas przerw uczniów obowiązują zasady dobrego zachowania, m. in. nie krzyczą, nie biegają, nie popychają kolegów.

Mając na uwadze fakt, że lekkomyślne zabawy mogą spowodować utratę zdrowia lub zagrożenie życia własnego, kolegów czy innych osób, uczniowie zobowiązani są do przestrzegania zasad bezpieczeństwa wynikających z regulaminów, przepisów, poleceń nauczycieli i innych pracowników szkoły.

Szczególnie niebezpieczne i przez to stanowiące rażące naruszenie zasad zachowania się ucznia są: udział w bójkach, znęcanie się psychiczne i fizyczne nad innymi uczniami, lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa, zabawa  przedmiotami i substancjami, które mogłyby spowodować zagrożenie zdrowia, życia lub szkodę materialną.

Samorząd szkolny może organizować dyżury uczniowskie w czasie przerw. Uczniowie dyżurni mają obowiązek współpracować z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły.

Uczniowie muszą bezwzględnie przestrzegać regulaminów, zasad i norm zachowania obowiązujących w szkole, poleceń nauczycieli i innych pracowników szkoły.